Citroen C5 club forum
https://www.c5club.nl/c5forum/

Oplopende en te hoge laadspanning
https://www.c5club.nl/c5forum/viewtopic.php?f=6&t=23050
Pagina 1 van 3

Auteur:  WilC5 [ 14 jul 2022 09:48 ]
Berichttitel:  Oplopende en te hoge laadspanning

Goeiedag,

Mijn redelijk op leeftijd zijnde dame heeft weer een probleempje.

Sinds een week of 2 valt af en toe het instrumentenpaneel uit, althans, alle wijzertjes vallen uit, de lichtjes blijven wel werken. Ook de info van het schermpje boven op het dashboard verdwijnt, maar er blijven wel wat balkjes zichtbaar. Ook de airco stopt.

Na korte tijd floept alles weer aan, op het schermpje bovenop dash verschijnt eerst een beeldje van de auto met de hoogte aangegeven.

Voordat alles uitvalt zie ik eerst dat de accumeter oploopt, tot soms tusssen de 2 rode balkjes. Eergisteren de multimeter meegenomen en heb gemeten wat de laadspanning is op zo'n moment van wijzer tegen eerste rode balkje aan. Op dit moment werkte alles nog gewoon. 15,2V gemeten.

Ik zie dat dit steeds sneller cq vaker begint te gebeuren.

Heb gisteren voor de tweede keer uitgelezen en de fouten die ik enkele dagen geleden tegen kwam en gewist had zijn weer terug. De imo belangrijkste fout heeft code P0251, "tijdelijke storing, accuspanning te hoog, te hoge spanning".
Tweede fout, "tijdelijke storing, voedingspanning te lage spanning, Code P2A50.

Ook deze 3 fouten, "Defect op afstand, tijdelijke storing, motortoerental, watertemperatuur en wagensnelheid ontvangen waardes niet correct. Storingen veroorzaakt door andere computer".

Vorige jaar een nieuwe alternator/dynamo gemonteerd, deze alternator heeft geen vrijlooppoelie.
Maar het huidige probleem is pas sinds kort aanwezig.

Wie heeft er enig vermoeden van waar ik de oorzaak dien te zoeken?

Auteur:  JW-C5 [ 14 jul 2022 10:46 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

Waar heb je gemeten met de multimeter, op de loden accupolen zelf?
Of op een andere plek, op de klemmen daarvan, of nog weer ergens anders?

De reden van m'n vraag: er zou ergens een slechte verbinding kunnen zijn. Een daarvan is die van de accupool klemmen.

Voorts: hoe oud is de accu?

Groet,
JW

Auteur:  boes [ 14 jul 2022 10:47 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

Spanning regelaar op dynamo doet zijn werk niet goed.
Kan desastreus zijn voor bepaalde elektronica.

Auteur:  c5jan [ 14 jul 2022 10:55 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

Hoe dan ook is 15,2 volt teveel. Elektronica kan afschakelen door defect raken of door een overspanningsbeveiliging. Goed is het niet.
Een nieuwe dynamo kan net zo goed defect raken, leeftijd zegt niet alles.

Auteur:  WilC5 [ 14 jul 2022 11:41 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

@JW-C5 Gemeten op de klemmen, accu is ongeveer 2 jaar oud.

@boes Ben je er zonder meer zeker van dat de spanningsregelaar faalt? Kan ik die regelaar op de 1 of andere manier checken?

@c5jan Ja, ik schrok er al een beetje van, te hoge spanning en uitschakelende electronica is reden tot grote zorg.

Ik merk op dat geen van jullie 3en iets zegt over het ontbreken van een vrijloop-poelie. Is dit omdat jullie geen verband zien tussen poelie en te hoge laadspanning?

Auteur:  c5jan [ 14 jul 2022 12:15 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

Onder geen enkele omstandigheid mag de spanning te hoog worden.
De vrijlooppoelie is bedoeld om energie te sparen, niet om spanning te regelen.
Deze heeft kortom geen invloed op de laadspanning.

Auteur:  willy4 [ 14 jul 2022 12:44 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

die regeling zit in de alternator.

Auteur:  jantje1948 [ 14 jul 2022 12:50 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

Ik zou om te beginnen de accupolen loshalen en de polen opschuren tot ze er weer fris uitzien. Daarna weer de klemmen monteren met een beetje zuurvrije vaseline.

Auteur:  WilC5 [ 14 jul 2022 13:26 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

Zojuist de polen en de klemmen opgeschuurd en weer goed vast gezet. Polen zagen er best mooi schoon uit. Maar heb vroeger een keer een auto gehad die ineens niet meer wilde starten. Dat bleken ook de polen te zijn, na opschuren ging alles weer ok, ook die polen zagen er niet slecht uit.

Een minuutje motor laten draaien tussen 2.000 en 2.500 toeren. Metertje liep iets op. Later vandaag een proefrit maken, ben benieuwd. Zou mooi zijn als het zo geregeld is.

Het is wel zo dat ik nooit iets van zelfs de minste hapering heb bemerkt bij het starten, of anderszins iets van electrische hapering. Wat imo zou betekenen dat er geen sprake was van een slecht contact.

Kan ik die spanningsregelaar testen met een multimeter en wat goede raad?

Auteur:  willy4 [ 14 jul 2022 16:17 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

gewoon een multimeter op de accu bornen te zetten.

Auteur:  WilC5 [ 14 jul 2022 16:37 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

Als ik dat doe Willy, dan zie ik dat de laadspanning oploopt tot boven de 15V en waarschijnlijk komt die zelfs af en toe nog wat hoger. Dit betekent dus zonder meer dat de spanningsregelaar kaduuk is?

Auteur:  c5jan [ 14 jul 2022 16:56 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

In (onwaarschijnlijke) theorie zou ook een vervuild massapunt je nog parten kunnen spelen. Daarvan zitten er een paar onder de motorkap.
Nooit een slecht idee om die schoon te maken. Ik zou er niets van verwachten overigens.
Mij lijkt dat de spanningsregelaar kaduuk is.

Auteur:  WilC5 [ 14 jul 2022 17:00 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

Ik ga straks kijken of het opschonen van de polen heeft geholpen, hoewel ik verwacht van niet.

Kan alleen die spanningsregelaar vervangen worden, of moet er een complete nieuwe alternator in?

Auteur:  c5jan [ 14 jul 2022 18:18 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

Voor zover ik weet wel, dwz het geheel in één keer vervangen.

Auteur:  jantje1948 [ 14 jul 2022 18:59 ]
Berichttitel:  Re: Oplopende en te hoge laadspanning

Ik zie op catcar bij alternator detail dat voor allen de regelaar apart te koop is. Er zal waarschijnlijk wel iets uit elkaar gehaald moeten worden.

http://www.catcar.info/citroen/?lang=en ... VDAzMDM%3D

Pagina 1 van 3 Alle tijden zijn GMT + 1 uur [ Zomertijd ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/